XVII edycja Lubelskiego Festiwalu Nauki to projekt, który został zrealizowany we wrześniu 2021 roku we współpracy Politechniki Lubelskiej, Wydziału Budownictwa i Architektury oraz firmy LENSO. Siedemnasta już edycja wydarzenia zgromadziła entuzjastów popularyzacji nauki, zarówno z lubelskich, jak i ogólnopolskich uczelni wyższych. Jaką rolę podczas zeszłorocznego LFN odegrały jednak optyczne systemy pomiarowe?
Z jaką prędkością poleci piłka, gdy ją kopniesz?
Zastosowanie systemów ARAMIS
Zgłoszony do Festiwalu Politechniki Lubelskiej projekt: How Fast will you kick the ball?, czyli Z jaką prędkością poleci piłka, gdy ją kopniesz?, dotyczył wykorzystania jednego z naszych systemów pomiarowych, a mianowicie systemu kamer 3D ARAMIS SRX marki GOM. W ciągu zaledwie 3 dni do udziału w projekcie zgłosiło się ponad 120 ochotników. Celem badania było określenie prędkości kopniętej piłki, dlatego każdy z uczestników mógł oddać co najmniej jeden strzał.
System do precyzyjnej analizy ruchu i odkształceń
System do precyzyjnej analizy ruchu i odkształceń, czyli ARAMIS SRX, to jedyny takiej klasy sprzęt w Polsce przeznaczony zarówno do pomiarów w skali naturalnej, jak i laboratoryjnej. Do określenia prędkości kopniętej piłki wykorzystano, umieszczone na badanym obiekcie markery retrorefleksyjne, przystosowane do pomiarów o dużych częstotliwościach, sięgających nawet do 2000 Hz. Pomiar dokonany został za pomocą systemu ARAMIS, skalibrowanego do zadań w obszarze pomiarowym 5000mm2 x 4000mm2 na belce 1600mm,
z częstotliwością 1000 Hz w formacie 1/3 pełnej rozdzielczości. Za pomocą czujnika, możliwe było śledzenie punktów, wyznaczonych przez markery retrorefleksyjne, które tworzyły jednocześnie nierównomierną siatkę na powierzchni piłki. Kopnięcie stanowiło początek danej sekwencji pomiarowej, prowadzący do uzyskania wartości prędkości średniej punktów śledzonych przez czujnik. Najwyższy, zarejestrowany wynik prędkości, osiągnięty przez kopniętą piłkę, sięgał aż 102 km/h.
3 korzyści korzystania z systemu ARAMIS SRX
System kamer 3D ARAMIS ze względu na swoje właściwości, posiada niezwykle szerokie spektrum zastosowań. Użytkownik w trakcie wykonywania pracy za jego pomocą zyskuje wiele korzyści, w tym między innymi:
1. Możliwość pracy w różnych środowiskach
Konfiguracja systemu optycznego ARAMIS SRX umożliwia wykonywanie pomiarów zarówno na małych, jak i większych przestrzeniach, zachowując przy tym wysoką rozdzielczość i częstotliwość do nawet 2000 klatek na sekundę. Cechy te sprawiają, iż system ten będzie idealnym rozwiązaniem zarówno dla zaawansowanych pomiarów przemysłowych, jak i badań w środowisku uczelnianym, tak jak podczas Lubelskiego Festiwalu Nauki.
2. Pomiary obiektów dowolnej geometrii
Dzięki licznym technologiom, w jakie wyposażony jest system ARAMIS SRX, możliwe są precyzyjne pomiary obiektów bez względu na ich geometrię, czy temperaturę. Rozwiązanie to nie tylko wpływa na znaczną optymalizację czasu pracy, ale to również za jego sprawą możliwe było zbadanie prędkości kopniętej piłki w projekcie Politechniki Lubelskiej.
3. Podniesienie jakości badań
Użytkownik, dzięki wykorzystaniu szeregu funkcjonalności, oferowanego przez system ARAMIS, jest w stanie nie tylko skrócić czas pracy nad pomiarem, ale także podnieść jakość otrzymywanych wyników. ARAMIS SRX to jedyny tak zaawansowany system dostępny w Polsce, który umożliwia rejestrację obrazu z częstotliwością 2 tysięcy klatek na sekundę.